• hilla ben zion

איך שגלגל מסתובב לו...


בעקבות הטיפים שפרסמתי פנו אליי כמה הורים בשאלה: "אם הילד לא אוהב להצטלם... למה לא להניח לו ולא לעשות משהו שלא נעים לו?" וחשוב לי להגיד- אני איתכם! הדבר האחרון שאני אוהבת לעשות בבית וגם בצילומים זה להציק ולהתעלל בילד, וזה גם לא מקדם אותנו לשום מקום כי נקבל המון מבטים מצוברחים במקרה הרע ובמקרה הטוב חיוכים מאולצים.

זה אחד מהכללים החשובים ביותר בצילום ילדים ותינוקות. אם הילד חולה, מצוברח, לא בעניין, מבקש מפורשות "די לצלם!" (ואצלי הוא בהחלט עושה את זה כשלא מתאים לו) אז כמובן שמכניסים את המצלמה לתיק, את הסמארטפון לכיס ועוזבים את זה. אבל יש מקרים שבהם לילד אין התנגדות לצילום, הוא פשוט עסוק בלשחק עם הצעצוע האהוב עליו, הוא לא מתעניין במצלמה ובסיטואציה אבל עצם הצילום לא מפריע לו ולא מציק לו. במקרה כזה אנחנו בהחלט יכולים לנסות לגרות אותו לאינטראקציה אתנו ועם המצלמה וכל זה עם המון כבוד למרחב הפרטי שלו, אהבה והבנה. כבר קרה לי המוווון פעמים שעזבתי את המצלמה כי עילם לא היה בעניין וזה סתם הציק לו, אנחנו ממש לא מעוניינים לחוג מעל הילד שלנו כמו יתוש טורדני "תסתכל לכאן! לא, לשם! עכשיו תחייך!" כל העניין בטיפים של סרבני הצילום הוא צילום של הילד מתוך כיף והנאה משותפת. ואם אין כיף והנאה לאחד הצדדים, פספסתם את העניין... אחרי ההקדמה הארוכה הזאת אני אגש לטיפ של היום, והפעם הוא יהיה טיפ "פסיכולוגי" קצת, והוא מיועד לילדים טיפה יותר גדולים ובוגרים (לדעתי מעל גיל 3) את הטיפ הזה קיבלתי ממנחת ההורים שלי, טלי פלג. כשעילם היה בן שנתיים וחצי החלטנו להירשם לסדנה להנחיית הורים בשיטת אדלר (יותר נכון שבעלי החליט וגרר אותי איתו). הסדנה שינתה את ההתנהלות שלנו בבית עם בן השנתיים שלנו ולכן כשהתחלתי לאסוף טיפים לסרבני צילום פניתי גם לטלי כדי לקבל את השנקל שלה בנושא.

טלי הציעה לי לעשות עם סרבני הצילום את "גלגל הבחירה" וכדי להמחיש לכם איך עושים בו שימוש אני אתן דוגמא היפותטית: אתם משפחה בת 4 נפשות, אמא, אבא, אחות בכורה בת 12 ואח קטן בן 5. החלטתם סוף סוף, לקראת בת המצווה של הבכורה לקיים צילומי משפחה כסדרם אצל צלם מקצועי כדי שסוף סוף יהיו לכם תמונות ייצוגיות. בת המצווה מאוד מתרגשת, היא מאוד אוהבת להצטלם. אבל הקטן? הוא ממש לא בעניין וכבר מודיע שהוא לא מתכוון להצטלם ולא רוצה לבוא. מה עושים? הרי אי אפשר להכריח ילד להצטלם, אי אפשר להכריח אותו לחייך למצלמה חיוך אמיתי מכל הלב. כבר שילמתם מקדמה, בת המצווה מאוד חוששת להתאכזב... איך פותרים את הבעיה בלי להפוך את זה למאבק כוחות? יושבים לשיחה רגועה ונינוחה טרם הצילומים ומציירים על דף עיגול גדול. את העיגול מחלקים לפרוסות (כמו עוגה) ומשקפים לילד את המצב: "אנחנו מאוד רוצים להצטלם ביחד כל המשפחה. חשוב לנו שתהיה מזכרת מהתקופה הזאת. זה חשוב גם לאחותך. אבל אנחנו מבינים שאתה לא רוצה ואנחנו לא יכולים להכריח אותך. היינו שמחים אם היית משתף פעולה ועוזר לנו. מה היה עוזר לך להצטלם?" וכאן כותבים בכל פרוסת עיגול פתרון אפשרי לילד: אולי אחרי הצילומים תלכו לאכול ביחד גלידה? אולי הוא יביא אתו משחק שהוא אוהב ובין לבין יעשה הפסקות של 5 דקות לצילום קצר? אולי נשמע בצילומים את המוזיקה שאתה אוהב וזה יעזור לו להצטלם בשמחה? לתת כמה וכמה אפשרויות ולשתף את הילד ברצון המשותף שלכם לצלוח את החוויה הזו עם חיוך על הפנים. נ"ב אני אימצתי את "גלגל הבחירה" והוא תלוי אצלי בבית על המקרר. אני משתמשת בו כשהילד שלי כועס ובהתקף זעם ואז אנחנו הולכים אליו ומסתכלים באפשרויות ובודקים מה יעזור לו להירגע: אולי חיבוק ונשיקה מאמא, אולי לספור עד 10, אולי לשכב בשקט עם הספה עם מוצץ וחיתול... זה כלי נהדר שאפשר להשתמש בו ב-101 דרכים מגוונות!יצחק רבין, רמת אמיר, צורן
054-7456505
כל הזכויות שמורות לסטודיו הילה בן ציון - מצטלמים בחוץ