• hilla ben zion

איך משלבים צילומי הריון ומשפחה ביחד?


"היי הילה, אני רוצה לשמוע פרטים על צילומי משפחה והריון. אני בשבוע 32 ויש לי בבית ילד מתוק בן שנתיים ושלושה חודשים..."

***

את רוב הלקוחות שאני פוגשת בצילומי הריון אני אפגוש כעבור שנתיים, כשהם יצטלמו שוב פעם עם הבטן הריונית, אבל הפעם יחד עם הילד/ה שנוספ/ה להם.

הילדון החמוד או הילדה המתוקה (שפגשתי בפעם הקודמת כשהיו בבטן) כבר בני שנתיים, והם עומדים לקבל לחיק המשפחה אח או אחות קטנה.

כולנו כבר יודעים שגיל שנתיים (הידוע בכינוי הנוסף "גיל שנתיים הנורא") הוא גיל מאתגר לצילומים:

מצד אחד כבר לא מדובר בתינוק קטן שאוהב לשבת מכורבל עם אמא כל היום אלא בפעוט מלא מרץ שרוצה לחקור את הסביבה,

מצד שני- הוא עדיין קטן מדי כדי להבין התניות או אפילו את שיטת השוחד.

תכניסו למשוואה אח/אחות קטנ/ה שעומדים להצטרף למשפחה- בן השנתיים שלנו מרגיש שעומד להתרחש שינוי גדול וזה גם משפיע עליו.

אל תשכחו להוסיף אמא שעייפה מהתרוצצויות אחרי פעוט פעלתן עם בטן גדולה (ושלא נתחיל לדבר על ההורמונים!)

תקבלו סיר לחץ / חבית נפץ / פוטנציאל גבוה לעוגמת נפש ועצבים.

כשאני מסבירה את כל זה ללקוחה שמעבר לקו הטלפון אני תמיד מרגישה כמו מחרבת-שמחות.

למה אני מלחיצה אותה? היא כל כך מתרגשת, ואני מכניסה לה לראש סרטים שיכול להיות שבכלל לא יקרו.

ולכן אני חייבת להתנצל מראש, הפוסט הזה לא נועד להפחיד אתכן, אלא רק להכין אתכן מראש, כדי שתהיו מוכנות לכל סיטואציה ותבואו רגועות ונינוחות.

אני מעדיפה להכין את הלקוחה לתרחיש הגרוע מכל ולגלות שטעיתי מאשר להגיע לסט הצילומים ולקבל בן שנתיים שלא מוכן להצטלם והורים שלא מבינים מאיפה זה נחת עליהם. ("בבית הוא תמיד משתף פעולה מקסים!")


טיפ מס' 1: מגדירים גבולות ומסגרת זמן מראש.

כבר הסברתי בעבר בבלוג שלי מה יכולות להיות הסיבות לילד שלא רוצה להצטלם: סביבה חדשה, אישה זרה (אני) שנכנסת לתוך הדינמיקה המשפחתית, תחושת כוח (פתאום כולנו מתחננים להוד מעלתו שיואיל בטובו להסתכל לפה ולחייך לשם) וכו' וכו'.

אתם כבר יודעים שאני מגיעה לצילומים עם תיק מלא הפתעות כדי שגם סרבן הצילום העיקש ביותר ייכנע לקסמיי ויצטלם. אני משתמשת בבועות סבון, גירים, פרסים קטנים, ועוד המון טריקים.

ובכל זאת, בצילומי משפחה שמשולבים גם בצילומי הריון, אנחנו רוצים לצלם לא רק את בן השנתיים שלכם אלא גם אתכם, הזוג המצפה. אין לנו אפשרות להתעכב סשן שלם ולנסות לשכנע את הקטנצ'יק שיצטלם, כי בסופו של דבר נישאר עם אפס תמונות הריון והמון ניסיונות לתמונות משפחה.

ולכן כשיש סשן מאתגר עם ילד שלא רוצה להצטלם, אנחנו צריכים לדעת מתי להגיד סטופ! עכשיו גמרנו עם הניסיונות לצלם אותו- עוברים לצילומי הריון. ואם הוא ירצה להצטרף בהמשך- נהדר! אנחנו עוברים להתמקד באבא ואמא. (ואכן הרבה פעמים ברגע כשהילד רואה שאבא ואמא מצטלמים בלעדיו הוא מרגיש כאילו לא הוזמן למסיבה ופתאום מוכן להיכנס לפריים) אז טיפ מס' 1 הוא: תחליטו מראש עם הצלמת כמה זמן אתם רוצים להקדיש לצילומי משפחה: חצי שעה/שעה. אם הכל הולך נהדר והילד משתף פעולה- אחלה, ממשיכים. אם אחרי חצי שעה אנחנו רואים שאין עם מי לדבר, הילד מבוצר בעמדתו- עוזבים אותו במנוחה ועוברים להתמקד בחלק האחר שלשמו התכנסנו- צילומי הריון.


טיפ מס' 2: מביאים לצילומים בייביסיטר או תיק פעילות

כמו שכתבתי למעלה, הרבה פעמים כשהילד רואה שההורים מצטלמים בלעדיו הוא פתאום מרגיש "בחוץ". היי, מה זה? למה אתם מתחבקים? אבא, למה אתה מנשק את אמא? אמא היא שלי!

ואז הוא רץ אלינו ונכנס לתמונה. אממה? הוא עדיין לא מוכן להצטלם. סתם, פשוט לא בא לו. לגיטימי. אז הוא מסתובב סביבנו, מחבק את אמא ברגל, מתעקש לטפס על אבא ולהסתיר אותו, ואנחנו מקבלים המון תמונות הריון מהממות עם הראש/רגל/יד של הילד מבצבצ/ת...

יש הורים שזה לא מפריע להם, להיפך, אם זו הדרך היחידה שבה הילד מוכן להשתלב בצילומים- שיהיה לו לבריאות. ויש הורים שרוצים קצת זמן לעצמם ותמונות בנפרד. להורים אלה אני ממליצה אם אפשר, להביא אתכם קרוב משפחה שיעזור. זו יכולה להיות סבתא, חברה, בייביסיטר, אחיינית...

מישהו שהילד מכיר, אוהב וסומך עליו. מישהו שיוכל להעסיק אותו כדי שאתם תוכלו להצטלם בנחת. אין באפשרותכם להביא אתכם מישהו שיעזור? הכינו מראש "תיק פעילות" לילד עם חטיפים, צעצועים וכל דבר אחר שיכול להעסיק אותו לכמה דקות.


טיפ מס' 3: לא מגיעים מופתעים- לא מתאכזבים.

תמיד תזכרו שידעתם שזה יכול לקרות, זה גיל מאתגר, זה שלב קשה, הכל בסדר ואתם בשליטה. לא להילחץ, לא להראות לילד שאתם מאוד מבואסים שהוא לא משתף פעולה.

הוא לא עושה לכם דווקא ולא רוצה לצער אתכם. זה המצב הנתון ותנסו להפיק את המיטב ממנו. לפעמים דווקא כשמשחררים קצת לחץ עם הילד והולכים עד הסוף עם גישת ה"מה שיהיה יהיה", גם הילד מרגיש את מפלס העצבים יורד ומרגיש יותר בנוח להצטלם.


טיפ מס' 4: הכנה מראש

כדי להקטין את הסיכויים שהילד לא ירצה להצטלם הכינו אותו מראש.

תספרו לו שאתם הולכים לצלם אותו, את אמא, ואת הבטן. תגידו לו שאתם הולכים להרפתקה, טיול, תמכרו לו את זה בתור חוויה נחשקת וכיפית. תראו לו תמונות של ילדים אחרים שהצטלמו עם ההורים.

תוודאו שהוא מגיע לצילומים אחרי שנת בוקר או צהריים איכותית, שהוא מגיע שבע. אל תביאו אותו מיד אחרי חוג או יום ארוך בגן.

ואם אפשר... תנסו גם אתם באותו יום לחטוף תנומה זריזה ולבוא רגועים ככל האפשר. גישה נינוחה וסלחנית היא המפתח לצילומים מוצלחים – וזה אני אומרת לכם באחריות!

#צילומיתינוקות #צילוםילדים #צילומימשפחה #צילומיהריון

יצחק רבין, רמת אמיר, צורן
054-7456505
כל הזכויות שמורות לסטודיו הילה בן ציון - מצטלמים בחוץ